O autorze
Art & Fashion Festival powstał z inicjatywy kolekcjonerki i mecenas sztuki Grażyny Kulczyk. Kuratorem AFF jest Basia Metelska. 9 października spotkamy się po raz szósty, na prawie 2 tygodnie, podczas warsztatów, przeglądów filmów, konferencji Art & Fashion Open University oraz wystawy podsumowującej dokonania uczestników. Festiwal swoim zaangażowaniem przyciąga modowe autorytety z całego świata, na AFF pojawili się w Polsce po raz pierwszy m.in: Barbara Hulanicki, Marianne Faithfull oraz Nicholas Kirkwood, a w tym roku odwiedzi nas Scott Schuman (The Sartorialist). Na blogu będziemy pisać o naszej pracy, przedstawiać sylwetki zaproszonych wykładowców oraz zdradzać kulisy przygotowań. Więcej szczegółów: http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/

Finałowy weekend 7. edycji Art & Fashion Festival by Grażyna Kulczyk

Zwycięzcy tegorocznych warsztatów AFF by GK
Zwycięzcy tegorocznych warsztatów AFF by GK K_Pictures
Piątek rozpoczęliśmy wernisażem wystawy Art & Fashion Experiece, która podsumowuje 10 dni pracy uczestników Fashion Workshops w 8 kategoriach: Fashion Design, Fashion Drawing, Fashion Photography, Fashion Jewellery, Fashion Writing, Fashion Video, Fashion Styling i Fashion Sounds.

Tego samego dnia podczas obrad jury w skład którego weszli: Grażyna Kulczyk – przewodnicząca jury, Basia Metelska – kurator festiwalu, dziennikarze: Anna Bimer, Joanna Bojańczyk, Jolanta Marcinkowska, Grażyna Olbrych, Tamara Surman, Agnieszka Ścibior, Piotr Zachara, prowadzący warsztaty: Magda Antoniuk, Marite Mastina i Rolands Peterkops (The Mareunrol's), Rafał Milach, WP Onak, Anna Orska, Marcin Różyc i Hanna Rydlewska oraz Magdalena Dąbrowska i Tomasz Ossoliński zostali wybrani najlepsi. Podczas najdłuższych w historii festiwalu obrad, jury zdecydowało, że nagrody otrzymają:

Fashion Design - Joanna Wawrzyńczak
Fashion Drawing - Maciej Klim
Fashion Jewellery - Regina Mowczan
Fashion Writing - Barbara Stolarz
Fashion Photography - Katarzyna Balicka
Fashion Video - Mikołaj Syguda
Fashion Sounds - Dawid Furmaniewicz
Fashion Styling - Maria Kompf

Pierwsza szóstka pojedzie na wybrany przez siebie kurs letni w prestiżowym Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. Lauerat warszatu Fashion Sounds pojedzie na wybrany przez siebie festiwal muzyczny w Europie, a zwyciężczyni Fashion Styling otrzymała voucher do księgarni Bookarest.Po raz pierwszy nagrodę specjalną przyznała pomysłodawczyni i inicjatorka Art & Fashion Festival. Nagroda Grażyny Kulczyk ma pomóc w rozwinięciu skrzydeł start-upowi, który wcieli w życie ideę dobrze wymyślone / najlepiej zrobione. Fundatorka przyznała ją, aby podkreślić fakt rozpoczęcia tegorocznym festiwalem obchodów 10-lecia Starego Browaru. Nadchodzące lata będą tu m.in. krokiem w nowe technologie i kultywowania idei urban craft, rozumianej jako powrót rzemiosła, przemysłu do miast. Również te aspekty były brane podczas oceny prac kilkudziesięciu uczestników warsztatów tegorocznej edycji festiwalu. Tegoroczna nagroda została podzielona na pół i trafiła do Reginy Mowczan z warsztatu biżuterii prowadzonego przez Annę Orską oraz Magdaleny Linke z warsztatu pisania o modzie, prowadzonego przez Hannę Rydlewską i Marcina Różyca.

„Zakończyliśmy najlepszą moim zdaniem edycję AFF by GK” – mówi Basia Metelska, od 4 lat kurator festiwalu. „Temat przewodni tegorocznej edycji – Art & Fashion. Industry – był dla nas szczególnie ważny jako organizatora, Starego Browaru, w 10 roku naszego funkcjonowania. Stoi za nim przecież Grażyna Kulczyk i jej idea 50:50 łącząca sztukę z biznesem, który można rozumieć jako przemysł. Zarówno prowadzący warsztaty, jak i ich uczestnicy cudownie zareagowali na to hasło przewodnie - mieliśmy prawie 50 osób aktywnie i z uśmiechem realizujących swoje najbardziej śmiałe kreatywne wizje odpowiadające na to hasło” – kontynuuje kuratorka. „Pokazało mi to jako kuratorowi, że myśl przewodnia festiwalu jest właściwa, że w drugim dziesięcioleciu 21. wieku nie możemy mówić o kreatywności bez swobodnego poruszania się w realiach rynku. Tym samym odsunęliśmy w kąt 19-wieczny mit przymierającego głodem, romantycznego artysty poświęcającego sie w imię sztuki, a pokazaliśmy dzielnych, ambitnych i sprawczych twórców. Tacy byli dosłownie wszyscy- nagrodziliśmy najlepszych.” – dodaje Metelska.

Sobota i niedziela należały do konferencji Open Univeristy. W tym roku zaprosiliśmy bardzo wyjątkowych gości, wykład każdego z nich nawiązywał do tematu przewodniego festiwalu - Art & Fashion.Industry. Andrew Bolton (kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku) opowiedział o wielkim talencie i fenomenie Alexandra McQueena. Nowojorscy artyści Babak Radboy i Avena Gallagher przedstawili ideę swojego ostatniego projektu o podróbkach w świecie mody i urody - Shanzhai Biennial. Wykładowczyni i projektantka Diana Murek wspólnie z słuchaczami zastanawiałą się, gdzie leży granica między insipracą a kopiowaniem. Ponadto podczas konferecji wystąpili Jesus Echevarria (Inditex), Magda Płonka (autorka książki „Etyka w modzie”),
Grażyna Hase, Magda Korcz i Anna Pięta (Hush Warsaw), Karolina Sulej (dziennikarka i członek Zespołu Badań Mody i Dizajnu w IKP UW) oraz blogerki Jessica Mercedes Kirschner, Maffashion, Macademian Girl, Harel i Oliwia Kijo, które wzięły udział w prowadzonym przez Piotra Zacharę otwartym panelu dyskusyjnym.

Wszystkie wykłądy będzie można już wkrótce zobaczyć na kanele Vimeo Starego Browaru, o czym na pewno Was poinformujemy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...